Майстри пірографії

Дата: 21.09.2022 17:05

Грималюк Іван Юрійович

(10.09.1904 – 8.09.1989 рр.)

с. Річка Косівського р-ну Івано-Франківської обл.

Визначний народний майстер художнього випалювання. Боднарством у родині Грималюків займались з діда-прадіда. Іван Юрійович перейняв ремесло від батька, і вже з 14 років працював самостійно.

Член Спілки художників СРСР (1964), Заслужений майстер народної творчості України (1982).

У 1940 – один із перших членів, утвореної у Косові артілі «Гуцульщина» та філіалу артілі у своєму рідному селі. Працював також у Косівських художньо-виробничих майстернях ХФ УРСР.

Асортимент творів: коновки, гарчики, бербениці, бочівки, фаски, рогачі, сільнички, цебрики, дійнички, кошики, двійнята, пасківці, ложкарі, рахви, відра, маслянки, черпаки, полонники, вази.

Учасник численних всесоюзних, обласних та міжнародних виставок: США, Канада, Болгарія, Угорщина, Югославія, Польща, Великобританія.

Твори зберігаються у багатьох музеях України, Росії, Білорусі, Естонії. У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського зберігаються 162 твори майстра.

Олекса?ндр Степа?нович Ховане?ць (13 березня 1935), с. ТиличЛемківщина) — український лемківський майстер різьблення й випалювання по дереву, майстер художнього випалювання, член НСХУ (1970).

Закінчив у 1963 Косівське училище прикладного мистецтва, відділ художньої обробки дерева (викладачі фахових дисциплін — В. Гуз, М. Федірко). Технікою випалювання оволодівав у відомого річківського майстра І. Ю. Грималюка. Працював у виробничо-художньому комбінаті ХФ УРСР (Косів, 1965—1974); з 1974 по 1978 — головний художник цього підприємства.

Є одним із відомих майстрів сучасної мініатюрної пластики. Асортимент його творів різноманітний: касетки, тарілки, сільнички, набори для спецій, бербениці, тематичні пласти та скульптурні композиції. Стилізовані композиції: «Бокораші», «Аркан», «У трембітоньку заграю», «На веселій полонині», «Народні гуляння»; горельєф «Леся Українка» та ін.

Учасник та дипломант багатьох міжнародних (Чехословаччина, 1966; ЕКСПО-67, Монреаль (Канада), 1967), всесоюзних, республіканських, обласних і місцевих виставок.

У 1979 видав брошуру «Розквітають народні таланти».

Твори зберігаються у музеях України. У Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського зберігається близько 30 творів майстра.